Hoş Geldin, Ziyaretçi!

E-ticaret Forumlarına erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üyeliği tamamen ücretsizdir.

Transferwise (Wise) Nedir? Nasıl Kullanılır?

Theos

Yönetici
Site Yetkilisi
Katılım
21 Nis 2020
Mesajlar
123
Tepkime puanı
769
Konum
İstanbul
Eski adıyla Transferwise yeni adıyla Wise uluslararası bir ödeme aracıdır. Uluslararası bir banka da denilebilir. Örneğin İngiltereden birine ödeme yapmak istiyorsunuz, yerel bankalardan para gönderince kur farkı, masraf ya da komisyonlarla astarı yüzünü geçebiliyor. Ancak Wise ile para göndermek ya da almak çok kolay ve ucuz.

Wise genelde uluslararası ticaret yapanlar, yurtdışında tanıdığına ödeme yapmak isteyenler ve diğer çeşitli sebeplerle kullanılan bir ödeme aracıdır. Bu hesapta TL, Dolar, Euro, Pound vs gibi bir çok para birimi ile işlem yapabilirsiniz.

İster Bireysel İster Kurumsal hesap açabilirsiniz. Girdiğiniz bilgilerin doğru olması para transferlerinizin aksamaması için çok önemlidir.

transferwise1.jpg
1. Wise’a kaydolun . Buraya tıklayarak kaydolun.

E-posta adresinizi isteriz ve siz de bir şifre oluşturursunuz. Google veya Facebook hesabınıza bağlanarak da kaydolabilirsiniz.

İpucu: Zaten bir Wise hesabınız varsa, transfer oluşturmak için internet sitesinde "Ana sayfa" ya gidin ve "Para gönder" i seçin veya uygulamada "Gönder" e dokunun.

2. Ne kadar transfer etmek istediğinizi girin.

Sizin göndermek istediğiniz miktarla başlayabilirsiniz veya alıcınızın almasını istediğiniz miktarı girebilirsiniz.

İpucu: Eğer alıcınıza belirli miktarda bir paranın ulaşması gerekiyorsa, Alıcıya ulaşan yazan kutuya bu miktarı yazın. Otomatik olarak bize ne kadar göndermeniz gerektiğini söyleriz.

3. Ne tür bir transfer yaptığınızı belirtin.

Eğer bireysel bir banka hesabından para göndereceksiniz, o zaman bu bir bireysel transferdir. Kurumsal transferler hakkında daha fazla bilgi edinin. .

4. Bilgilerinizi doldurun.

Adresiniz gibi bireysel bilgilerinizi girmenizi isteriz. Bu bilgi, finansal düzenlemelere uyumluluk sağlamak için gereklidir; ancak asla paylaşılmaz .

5. Parayı kime gönderdiğinizi belirtin.

Eğer alıcının hesap bilgilerini biliyorsanız, bu bilgileri ekleyin ve biz de parayı o hesaba göndeririz.

Hesap bilgilerini bilmiyorsanız, alıcının e-posta adresini girmeniz yeterlidir.

  • Alıcı Wise kullanıyorsa, para almak istediği hesabı buluruz.
  • Alıcı Wise’ta yoksa, alıcınıza hesap bilgilerini isteyen bir e-posta göndeririz.
6. Transferinizin bilgilerini inceleyin.

Her şeyin doğru olduğuna emin olun. Dilerseniz alıcınız için bir referans ekleyebilirsiniz.

7. Transfer türünüzü ve ödeme yönteminizi seçin

Her bir seçeneğin ne kadar ücreti olduğunu ve paranın ne kadar sürede ulaşması gerektiğini gösteririz.

İpucu: Genellikle en ucuz ödeme yöntemi banka hesabınızdan bir transfer yapmaktır . Yani, internet bankacılığınıza veya bankanızın şubesine gidip parayı Wise’a göndermeniz gereklidir.

8. Bu kadar!

Paranız bize ulaştıktan sonra, transferi e-posta veya uygulama üzerinden onaylarız. Para alıcınıza doğru yola çıktığında hem sizi hem de alıcınızı bilgilendiririz.