Hoş Geldin, Ziyaretçi!

E-ticaret Forumlarına erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üyeliği tamamen ücretsizdir.

Tezim için Yardım İstiyorum

E-ticaret Haberleri, E-ticaret Sektörü, E-ticaret duyuruları için ecommag.net'i ziyaret edebilirsiniz.

ruyaaltay

Yeni Üye
Katılım
16 Ocak 2021
Mesajlar
1
Tepkime puanı
0
Herkese merhaba. Ben iktisat son sınıf öğrencisiyim. Haliyle tez yazma zamanım geldi. Fakat ben okula hiç gitmediğim için tez nedir nasıl yazılır vs hiçbir bilgim yok. İnternetten ordan burdan öğrenmeye çalışıyorum. Neyse konum finansal analizlerin detaylı incelenmesi. Ben bir de kaynak sıkıntısı çekiyorum, internetten bir kaç bir şey buldum. Ama tabi bunun üzeine eklemem gerek böyle tez olmaz. Ben aşağıda paylaşıyorum bulduklarımı. Aranızda bu konu hakkında fikri olan, bu mesleği yapan arkadaşlarımız varsa bulduklarıma ekleme yaparsanız çok sevineceğim. Şimdiden herkese çok teşekkürler :)

finansal analiz yapılırken çeşitli oranlar ve göstergeler kullanılmaktadır. Bu oranlar ve göstergeler doğrultusunda matematiksel yorumlamalar gerçekleştirilmektedir. Yani geleceğe yönelik tahminler ve alınan kararlar mantıksal çerçevede oluşturulmaktadır. Bu da tahmini “varsayım” kavramından uzaklaştırarak gerçekçi hale getirmektedir. Yöneticiler için önemli olan bu tablolar, bankalar açısından da önemlidir. Bir işletmenin ya da kurumun mali geçmişini ve faaliyetlerini görmek, o işletme ya da kurumun riskini belirlemeyi kolaylaştırır ki banka kredi verebilme durumunu (kredibilite) bu tablolara göre belirlemektedir. İşletme veya kurum sahipleri herhangi bir yatırımda bulunmak istediğinde işletmesinin ya da kurumunun mali analiz raporlarını bankaya sunmak zorundadır. Bu raporların olumlu değerler taşıması, riski azaltacaktır. İşletme ya da kurumun mali analizi ne kadar iyi olursa, bankadan alabileceği kredi oranı da o kadar artacak demektir. Finansal analiz türleri pek çok alt dala ayrılmaktadır. Yapılış amacına göre üç grup altında incelenmektedir. Bunlar; yönetim analizi, kredi analizi ve yatırım analizidir. Yönetim analizi yöneticilerin işletme/kuruma yönelik kararlar alması sırasında yardımcı olmaktadır. Kredi analizi işletme/kurum ile banka arasındaki desteği sağlamaktadır. Yatırım analizi ise işletme/kuruma yatırım yapmak isteyen kurum ya da diğer işletme sahipleri için kullanılmaktadır.
Finansal analiz türleri içeriğine göre iki alt gruba ayrılmaktadır. Bunlar; statik analiz ve dinamik analizdir. Statik analiz, isminden de anlaşılacağı gibi tek bir döneme ait bilgileri kapsamaktadır. Sadece bir döneme ait bilgi edinilmek isteniyorsa statik analiz kullanılmalıdır. Dinamik analiz ise birden fazla dönemi kapsamaktadır. Yöneticiler statik analizi, bankalar ve yatırımcılar ise dinamik analizi tercih etmektedir. Bir de finansal analiz türleri kim tarafından yapıldığına göre de iki türde yer almaktadır. Bunlar; iç analiz ve dış analiz olarak yer alır. Eğer işletme/kurum yöneticileri tarafından finansal tablolar oluşturuluyor ise iç analiz, işletme/kurum dışındaki kişiler tarafından analiz yapılıyorsa buna da dış analiz denmektedir.

Statik Analiz Nedir?
İşletmeler ve kurumlar, belli bir döneme ait finansal hareketleri görmek istediğinde statik analiz yöntemini kullanmaktadır. Belli dönemler aralıklarında anlamlı ilişkiler kurabilmek için bu analizin yapılması gerekir. Bu analiz türünde tek bir işletme/kurum, tek bir dönem ya da tek bir tarih bulunmaktadır. swot analizi yapılmasındaki amaç işletmenin/kurumun varlığını ya da finansman yapısını görerek işletmenin faaliyet profilini görmektir.

Yatay Analiz Nedir?
Bazı yöneticiler statik analiz içerisinde geliştirilmiş olan “karşılaştırmalı statik analiz” yöntemini de kullanmaktadır. Bu analiz yöntemine yatay analiz, mukayeseli finansal analiz isimleri de verilmektedir. Bu yöntem de işletmeler açısından oldukça önemlidir. Yöneticinin olayları yarı dinamik, yarı statik şekilde incelemesini sağlamaktadır. Belli bir dönemden başka bir döneme geçiş sürecinde kullanılmaktadır. Bu dönemler arasındaki geçiş durumunda denge yaratmak esastır ve bu dengeyi izleyebilmek için her iki dönemin statik ve dinamik analizinin yapılması gerekir.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

E-ticaret Haberleri, E-ticaret Sektörü, E-ticaret duyuruları için ecommag.net'i ziyaret edebilirsiniz.