Hoş Geldin, Ziyaretçi!

E-ticaret Forumlarına erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üyeliği tamamen ücretsizdir.

Mesafeli Sözleşmelerde Ön Bilgilendirme ve Teyidi

Avukat

Premium ✔
Kurumsal Üye
Katılım
24 Nis 2020
Mesajlar
18
Tepkime puanı
10
on-bilgilendirme.png

Ön Bilgilendirme Yöntemi

Ön bilgilendirme yöntemi, Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği m. 6’da düzenlenmiştir. Bu düzenlemeye göre, tüketici, 5. maddenin birinci fıkrasında yer alan her durumda, kullanılan uzaktan iletişim aracına uygun olarak en az on iki punto büyüklüğünde, anlaşılabilir bir dilde, açık, sade ve okunabilir bir şekilde satıcı veya sağlayıcı tarafından yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile bilgilendirilmek zorundadır.

Yönetmeliğin 6/2 maddesinde mesafeli sözleşmenin internet aracılığı ile kurulması durumunda, satıcı veya sağlayıcı, sözleşme konusu mal veya hizmetin temel nitelikleri, mal veya hizmetin tüm vergiler dahil toplam fiyatı, niteliği itibariyle önceden hesaplanamıyorsa fiyatın hesaplanma usulü, varsa tüm nakliye, teslim ve benzeri ek masraflar ile bunların önceden hesaplanamaması halinde ek masrafların ödenebileceği bilgisi, cayma hakkının olduğu durumlarda, bu hakkın kullanılma şartları, süresi, usulü ve satıcının iade için öngördüğü taşıyıcıya ilişkin bilgileri, 15 inci madde uyarınca cayma hakkının kullanılamadığı durumlarda, tüketicinin cayma hakkından faydalanamayacağına ya da hangi koşullarda cayma hakkını kaybedeceğine ilişkin bilgileri, bir bütün olarak, tüketicinin ödeme yükümlülüğü altına girmesinden hemen önce açık bir şekilde ayrıca göstermek zorundadır.

Bununla beraber, satıcı veya sağlayıcı, herhangi bir gönderim kısıtlamasının uygulanıp uygulanmadığını ve hangi ödeme araçlarının kabul edildiğini, en geç tüketici siparişini vermeden önce, açık ve anlaşılabilir bir şekilde belirtmek zorundadır.

Ön Bilgilendirmenin Teyidi

Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği m. 7[1] ‘de açıkça belirtildiği üzere sözleşmenin kurulabilmesi, tüketicinin ön bilgilendirmeyi edindiğini teyit etmesiyle mümkündür. Bu teyit işlemini sağlamak satıcı veya sağlayıcının sorumluluğundadır. Daha açık bir ifadeyle, satıcı veya sağlayıcı kullanılan uzaktan iletişim aracına uygun olarak, tüketicinin ön bilgileri edindiğini teyit etmesini sağlamalıdır. Aksi halde sözleşme kurulmuş sayılmaz.

Uzaktan iletişim araçlarıyla sözleşme yapma iradesi gösteren tüketici, siparişi onaylamadan önce satıcı veya sağlayıcı tarafından, siparişin ödeme yükümlülüğü konusunda açık ve anlaşılır bir şekilde bilgilendirmelidir. Yönetmelik m. 8/1[2] ‘e göre sipariş onayının ödeme yükümlülüğü hususunda açık ve anlaşılır bir şekilde bilgilendirilmeyen tüketicinin sipariş ile bağlı olmayacağını belirtmektedir.

Bunun yanında, tüketicinin, satıcı veya sağlayıcıyı tarafından telefonla aranması durumunda, her görüşmenin başında satıcı veya sağlayıcının kimliği, bir başkası adına veya hesabına arıyorsa bu kişinin kimliği ve görüşmenin ticari amacı açıklanmalıdır.

—————————————————————————————————–

[1] Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği m. 7;” (1) Satıcı veya sağlayıcı, tüketicinin 6 ncı maddede belirtilen yöntemlerle ön bilgileri edindiğini kullanılan uzaktan iletişim aracına uygun olarak teyit etmesini sağlamak zorundadır. Aksi halde sözleşme kurulmamış sayılır.”

[2] Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği m. 8;” (1) Satıcı veya sağlayıcı, tüketici siparişi onaylamadan hemen önce, verilen siparişin ödeme yükümlülüğü anlamına geldiği hususunda tüketiciyi açık ve anlaşılır bir şekilde bilgilendirmek zorundadır. Aksi halde tüketici siparişi ile bağlı değildir.