Hoş Geldin, Ziyaretçi!

E-ticaret Forumlarına erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üyeliği tamamen ücretsizdir.

Hepsiburada Size Borçlu Olabilir

eticaret

Eticaret Forumları Yetkilisi
Moderatör
Katılım
23 Nis 2020
Mesajlar
84
Tepkime puanı
141
hb-logo.png

Satıcılardan çok nadir kesimin bildiği bir durum söz konusu.

Hepsiburada.com da satış yaptınız ve yaptığınız satışa istinaden ürün iade olarak adresinize geldi. Ürün iadeye uygun olduğu için iadenizi onayladınız. Peki bu iade ücreti hangi hesaptan gidiyor hiç takip yaptınız mı?

İade onayladığınız ücretler haftalık hakettiğiniz tutardan müşteriye iade ediliyor. Yani müşterinin ödediği o anlık hesaptan değil sizin hakettiğiniz(satışı tamamlanmış işlemlerden) ücretten iade oluyor.

Peki bu ne ifade ediyor?

Hepsiburada.com satıcıya borçlu konuma düşüyor.

Peki bu borç nedir?

İade ettiğiniz ürünün sizden kesilen komisyon tutarı.

Örnekle anlatmak gerekirse;

100 TL'ye ürün sattınız ve %10 komisyon ödediğinizi düşünelim.
100 TLlik bir satıştan size 90 TL geliyor 10 TL komisyon hepsiburadanın oluyor.
Ürün iade geldi ve onayladınız. Hak ettiğiniz tutardan 100 TL ödeniyor ama hepisburada'da halen sizin 10 TL tutarında komisyonunuz kalıyor. Bu durumda size hepsiburada 10 TL borçludur.

Hepsiburada size bunu direk olarak düzenli olarak kesinlikle yatırmıyor sizin haberiniz bile olmuyor. Sizden hareket bekliyor.

Peki harekete nasıl geçeceğiz;

Satıcı destek alanından ÖDEME & HESAP İŞLEMLERİ > "Komisyon Faturam Gelmedi" gelmedi başlığından bir ticket oluşturuyorsunuz. Bu zamana kadar yaptığınız iadelere istinaden size bir tutar veriyorlar. O tutarca bir fatura kesiyorsunuz ve hepsiburada size bu parayı yaklaşık 20 iş gününde yatırıyor.

İlk başta mantığa sığdıramıyorsunuz, ama hepsiburada da yöntem bu şekilde işliyor 📷

H.b. satıcı olanlar ve bundan haberi olmayanlar işlemleri yaptıktan sonra bu post altında görüşlerini iletirlerse sevinirim.
Saygılarımla, (Alıntıdır)
 
Katılım
3 May 2020
Mesajlar
5
Tepkime puanı
45
evet bu durumu ben yeni farkettim ve iade edilen işlemlere ait komisyonlar bana geri verilmemiş diye yazdım. 1700+kdv şu faturayı kesin öyle ödeyelim dediler. kestim ödemelerini bekliyorum