Hoş Geldin, Ziyaretçi!

E-ticaret Forumlarına erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üyeliği tamamen ücretsizdir.

Eticaret Eğitimleri 1 - Eticaret'e nasıl başlanır?

E-ticaret Haberleri, E-ticaret Sektörü, E-ticaret duyuruları için ecommag.net'i ziyaret edebilirsiniz.

eticaretsitesi

Yeni Üye
Katılım
12 Eyl 2021
Mesajlar
3
Tepkime puanı
3
E-Ticarete Başlamak
E-ticaret online olarak gerçekleştirilen ticari faaliyetleri ifade etmekte olup Elektronik ticaret olarakta ifade etmekte kullanılan bir terimdir. Kullanıcılar tarafından internet erişimi aracılığı ile dijital ortamda bulunan e-ticaret mecraları üzerinden ürün ve hizmet satın alım işlemleri olarak tanımlanmaktadır. İnternet aracılığı ile e-ticaret siteleri ve e-ticaret mecralarından herhangi bir ürünün alınması yada satılma işlemine yönelik e-ticaret faaliyetleri sürdürmek denebilir. Teknolojik gelişmeler karşısında ve ihtiyaçlar gereği 2021 yılı itibari ile bir çok internet kullanıcısı internet üzerinden satın alım gerçekleştirerek veya satış gerçekleştirerek alışveriş yapmışlardır.

Dünya üzerinde ilk e-ticaret işlemi 1970'li yıllarda gerçekleşmiştir. The Guardian haberi dahilinde, Standford Üniversitesi'ndeki öğrencileri, ArpaNET hesapları ve okulun fen bilimleri bölümünde yer alan yapay zeka laboratuvarını kullanarak M.I.T Massachussets Teknoloji Enstitüsü'nde okuyan öğrencilere doğrudan, ihtiyaçlarına yönelik dijital ortam kullanılarak satış gerçekleşmiştir. Teknik manada bir bilgisayar ağı kullanılarak bilgisayar ağları üzerinden kişisel bilgisayarlar aracılığı ile yapılan ilk alışveriş olarak bu işlem bilinmektedir. Günümüzdeki e-ticaret yapısına benzer ilk alışveriş Pizza HUT adlı piza üreticisi tarafından internet üzerinden gerçekleştirilmiş ve işlem dahilinde pizza satışı gerçekleştirilmiştir. Böylece Pizza HUT "e-ticareti ilk yapan şirket" olmuş ve kayıtlara bu ünvan ile geçmiştir.


Dünya genelinde ve ülkeler arasındaki istatistikler değerlendirdiğinde her yıl yukarı yönlü bir katılım ile ivmelenen e-ticaret, Ülkemiz Türkiye için ise diğer ülkelere nazaran yüksek oranda artış göstermektedir. Ülkemiz 2018 yılında internet erişiminin ulaştırılmasına yönelik bireysel internet erişim alt yapısını genişleterek gerek mobil, gerek ev internetinin yaygınlaşması ile ciddi bir internet kullanıcı kitlesine ulaşmıştır. Pazaryeri ve e-ticaret siteleri de dahil olmak üzere mobil cihazlarında teknolojik olarak kullanıcılara cep telefonları üzerinden kolayca internet erişimi sağlamıştır. Neticesinde mobil kullanımında heryerden erişim imkanı vermesi ile gerek e-ticaret siteleri, gerek pazaryerleri e-ticaret hacimleri artmış, sosyal medya mecralarında pazarlama katılımı ile e-ticaret hacimleri daha da artmıştır. 2020 yılı pandemi sürecinin başlamasından kısa bir süre sonra kullanıcılar ihtiyaçlarını internet üzerinden sağlamaya yönelmiş ve 2020 yılı boyunca e-ticarete ciddi bir katılım neticesinde %150 artış gerçekleşmiştir. Dünya geneli e-ticaret için ön görülen 2021 sonu raporu sonuçlarının 8 Trilyon Amerikan Dolarıdır. İşletmeci tarafından doğrudan tüketiciye satış yapısında e-ticaret pazar payının büyük payları Çin, Amerik, Japonya ve İngiltere olarak yer almaktadır.E-Ticarete başlama sürecinde gözden geçirilmesi gereken hususlar öncelikle e-ticetin yapısını, mevcut yerel ve bölgesel hacmini, kapasitesini ve süreç dahilinde kullanılan idari ve teknik yöntemlerdir. Elektronik ve e-ticaret piyasa pastasından hak almak isteyen işletmeler, e-ticaret süreçlerinin yapısını vekurallarını öğrenmek ve bu doğrultuda işletme planları oluşturmak durumundadırlar. E-Ticaret pazarında yer almak isteyen işletmelerin öncelikli problemleri arasında e-ticaret sitesi nasıl kurulur? E-ticaret faaliyetleri kapsamında hedef pazar ve hedef kullanıcı kitlesi nasıl belirlenir? E-Ticaret satış süreçlerinde hangi ürün ve hizmetlere yönelik faaliyet gösterilmesi gerektiğinin belirlenmeside bu problemlerin bir tanesidir. Bahsi geçen tüm çözülmesi gereken problem e-ticaret faaliyetlerinde başarıya giden yolun yön belirleyici yönergeleridir.


E-ticaret'in gelişim süreci ve endüstri 4.0 devrimi ile beraber e-ticarette teknolojik gelişmeler ve yasal düzenlemelerinde etkisi ile daha güvenli bir satış süreci yerleşmiş ve gün gün iyileştirmeler ile süreç otorite kurumların katılımı ile alışveriş, alıcı ve satıcı tarafına kontrollü ve güvenli bir şekilde kontrol altına alınmıştır.

E-Ticarete Nereden Başlanmalı?

Bu süreçte faaliyet göstermekte olduğunuz sektörü detaylıca analiz edebilir ve sonrasında teknik araç gereçlerin değerlendirmesini sağlayabilirsiniz. Teknik araç gereçler ve satış kanalları hakkında detaylı bilgi, bu içerik dahilinde yer almaktadır. E-ticaret konusunda devlet destekli e-ticaret eğitimlerine katılabilirsiniz veya özel kurslardan veya online dersler dahilinde eğitim alabilirsiniz.


E-ticarete başlarken alt satırlardaki maddelere dikkat etmenizi öneririz.

1- Pazaryeri Mecraları :
Yeni bir e-ticareti açmak günümüzde gereklilik olduğu gibi ayrıca pazaryeri olarak tabir edilen n11.com, trendyol.com, hepsiburada.com, amazon.com gibi çoktan çoka satış faaliyetleri gerçekleştirilen ve pazaryerleri olarak adlandırılan e-ticaret siteleri aracılığı ile sürece dahil olabilirsiniz. Pazaryerlerinde birden çok satıcı, sektör ve birden çok kullanıcı bulunur.

2. Şirket: Ülkemizde belirlenmiş kanun ve mevzuatlar ile sınırları belirtilmiş yasallaştırmalar doğrultusun e-ticaret yapmak için şirket kurmak mecburi değildir. Esnaflar ve esnaf olmayan diğer gerçek kişiler de e-ticaret yapabilmektedir. Gelir sağlandığı için vergi kaydı açılara vergi mükellefi olunması gerekmektedir fakat bu durumunda değişkenlikleri ve istisnai durumları mevcuttur. Yinede şirket kurmak istenirse şirket türünün ltd. şti, şahıs firması veya a.ş olmasının önemi yoktur. Hali hazırda işletmenize ait bir vergi kaydı var ise herhangi bir ek işlem gerçekleştirmeden doğrudan e-ticaret faaliyetlerinize başlayabilirsiniz. E-Ticaret mağazanızı oluşturabilir, kargo anlaşmalarınız ve ödeme aracılık hizmet anlaşmanız sonrasında satışa kolayca başlayabilirsiniz. Maliyet en düşük işletme türü şahıs firmasıdır.

3. Alanadı ve Barındırma : Domain ve hosting olarak ingilizce bazlı terimdir. E-Ticaret faaliyetlerinizi sürdüreceğiniz firmaniz.com gibi bir alan adı (domain) tahsis edebilirsiniz. Ortalama maliyet 10$/YIL olarak satılmaktadır. Hosting ise e-ticaret sitenizin uygulamasına ait internet üzerinde online, erişilebilir servisin tanımıdır. Hosting / Barındırma hizmetleri 75.00 ile 5.000 TL arasında yıllık kira bedeli olarak mevcut bulunmaktadır.

4. Başlangıç aşamasında kurulum ve e-ticaret sitesi maliyetleri : E-ticaret sürecinizde öncelikle iyi programlanmış bir e-ticaret sitesine sahip olmanız avantajlı olur. Bu süreç dahilinde site görünümüz, ödeme yöntem tipleri, kargo metotları önemlidir. Örneğin kapıda ödeme ihtiyacınız ne durumdadır? Eğer kapıda ödeme kullanacaksanız kredi kartı ödemeleri banka ile mi sağlanacak? Yoksa ödeme işlemlerinde aracı kurumlarla mı? İhtiyaçlarınıza cevap verebilecek yazılımlar konusunda hizmet almanız veya ihtiyaçlarınıza yönelik özel yazılım mı yazıdırmak çözüm olabilir.

5. Ürünlerin belirlenmesi : E-ticaret, ciddi bir iş planlaması gerektirmektedir. Bu planlama dahilinde hali hazırda stok durumu olan ürünlerinizin piyasa satışlarına yönelik değerlendirme yapmanız gerekebilir. Elinizde hiç ürün yok ise internette en çok satan ürünleri tespit etmek ile işe koyulabilirsiniz. Bu yöntemlerden bazıları google merchant center üzerinden kayıt oluşturarak google verilerinden yararlanabilir ve en çok satan ürünlere yönelik kategori ve ürün bazlı bilgi edinebilirsiniz. Ürünlerinizi belirlemeniz ardından e-ticaret mecralarında rakip siteleri tespit edebilirsiniz ve çalışmalarındaki kampanya metotları ve fiyat politikalarını inceleyebilirsiniz. Bu tip problemlere etkin çözümler ürettiğiniz taktirde e-ticaret süreçlerinizde başarı oranlarınızı artırmış olacaksınız.

6. Ödeme modülleri ve yöntemleri : Alışveriş süreçlerinde en güven arz eden kısım ödeme süreçleridir. E-Ticaret sitenizde güvenli bir ödeme alt yapısı kullanmanız gerekir. Bunun belirlenmesi için ise ssl sertifika ile sunucu ve kullanıcı arasında giden gelen verinin şifrelenmiş bir şekilde olmasını sağlamaktır. Genelde bankalar ve ödeme hizmet süreçlerine aracılık eden firmalar ssl güvenlik sertifikanızın e-ticaret sitenizde hali hazırda kurulu olmasını isterler. Tercihleriniz dahilinde bankalarla çalışmak veya ödeme işlemlerinde aracılık eden kurumlar ile çalışmak veya online ödeme kullanmak yerine doğrudan kapıda ödemeli gönderi gönderimi sağlayabilir ve kargo firmalarını ödeme tahsis işlemlerinizi gerçekleştirmek üzere görevlendirebilirsiniz.


7. Kargo hizmetleri : Kargo seçimi konusunda ise işletmelerin memnuniyet oranlarını internet üzerinden araştırabilirsiniz. Hangi kargo için çok şikayet var, hangi kargonun daha çok müşterisi var, hangi kargonun yurtgenelinde şube sayısı fazla gibi koşulları göz önünde bulundurarak kargo firmasını tercih edebilirsiniz. Tercih ettiğiniz firma ile süreli anlaşma sağlayabilir ve sunmuş oldukları hizmet indirimlerinden yararlanabilirsiniz.

8. Dijital pazarlama araçlarını iyi kullanmak : Sadece alan adı satın alıp ardından e-ticaret sitesi kurmak satış getirmeyecektir. Dijital pazarlama araçlarını doğru kullanmak gerek. Dijital pazarlama araçlarından bazıları google reklamları, google organik arama konsolundaki kullanıcı aramaları için sitenizin ilgili anahtar kelimelerde ön sıralarda gözükmesi için seo çalışması ve sosyal medya platformalarının iyi kullanmakta bunlardan bir tanesidir. Ticaret.net.tr E-Ticaret sistemleri dahilinde sosyal medya entegrasyonu, pazaryeri entegrasyonu teknolojisi ile doğrudan ürünlerinizi sosyal medya mecralarına ve e-ticarette pazaryeri olarak faaliyet gösteren sitelere gönderebilirsiniz.

9. Sosyal medya : Sosyal medyalar varoluş hedefleri dahilinde bir çok kişiyi etkileşim dahilinde tutmak üzere kurulmuşlardır. Haliyle sosyal medya mecralarında gruplar, sayfalar, etkileşimli gönderi alanları bulunmaktadır. İlgili grup ve sayfalar üzerinden kullanıcılar ile irtibatlanabilir ve aynı gruplarda sitenizin tanıtımını yapabilirsiniz.

10. Yazılım desteği : E-ticaret siteniz internetteki mağazanızdır. Teknik altyapınızın yazılımsal ve network düzeyinde süreklilik arz etmesi önemli bir konudur. Zaman içerisinde gelişen teknoloji karşısında yazılım yaşlanmalarına yönelik çözüm üretecek yazılımcılar ile çalışmanız uygun olacaktır. Eğer ürün ise hizmet aldığınız yazılım firmasını ve e-ticaret yazılımının özelliklerini ve satış sonrasında ne tür destekler sunduklarını bilmeniz ve bu doğrultuda satın almanız avantajınıza olacaktır.

11. Dijital reklam : Dijital reklam tüm dünyada geçerliliği olan Reklam'ın dijital halidir. E-Ticaret faaliyetlerinizde reklam bütçenizi ister önceden ister sonradan oluşturabilirsiniz. Dijital reklam kanalları olarak google adwords, sosyal medya reklamları, sosyal medya fenomenleri ile iletişim kurarak reklam anlaşmaları sağlayabilirsiniz. İsteğe bağlı kendinizde sosyal medya mecralarında bireysel olarak mesjalar ve dikkat çekici gönderiler gönderek insanlara ulaşabilirsiniz. Ayrıca e-posta adresleri aracılığıda bir çok kişiye toplu mesaj gönderen programlar kullanarak e-posta gönderebilirsiniz. Satışlarınız sonrasında cari bilgilerin oluşması üzerine doğrudan müşterilerinize özel kampanyalar düzenleyebilirsiniz.
 

E-ticaret Haberleri, E-ticaret Sektörü, E-ticaret duyuruları için ecommag.net'i ziyaret edebilirsiniz.