Hoş Geldin, Ziyaretçi!

E-ticaret Forumlarına erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üyeliği tamamen ücretsizdir.

ETBİS Kaydı Nedir? Kimler ETBİS'e Kaydolmak Zorundadır?

admin

e-Ticaret Forumları
Yönetici
Site Yetkilisi
Katılım
20 Nis 2020
Mesajlar
12
Tepkime puanı
3
Konum
İstanbul
Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi (ETBİS), 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanunda yer alan düzenlemeler ile e-ticaret alanına girmiştir. Bu kanuna göre;

a) Kendilerine ait elektronik ticaret ortamında faaliyet gösteren hizmet sağlayıcılar.

b) Aracı hizmet sağlayıcılar.

c) Yurt içinde yerleşik olup yurt içinde elektronik ticaret faaliyetinde bulunmamakla birlikte yurt dışında yerleşik bir aracı hizmet sağlayıcı üzerinden sözleşme yapan veya sipariş alan hizmet sağlayıcılar ETBİS’e kaydolmak zorundadır.

ETBİS, e-ticaret sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin kaydını tutarak, ülkemizdeki e-ticaret gelişmelerinin devlet tarafından izlenmesini hedeflemektedir. Bu verilerin sisteme kaydı ile devlet hangi sektörde hangi şirketlerin hangi ticaret hacimleri ile iş yaptığını gözetir. Bu veriler ışığında sektörle ilgili alınması gereken önlemler varsa alır, gerekli uyarıları yapar.

1 Mart 2020 tarihi itibariyle ETBİS’e kayıtlı site sayısı 20409 olup, kayıtlı işletme sayısı ise 18413 dür.

Sicile kaydın yapılması zorunlu olanlar için en geç ticari faaliyete başlamadan hemen önce yapılması gerekmektedir. ETBİS kaydı yaptırmamanın cezası 5 Bin TL ile 20 bin TL arasında değişmektedir.

Bir sitenin veya işletmenin ETBİS kaydının olup olmadığını https://www.eticaret.gov.tr/SirketSorgula adresinden öğrenebilirsiniz.

ETBİS‘e Hangi Veriler Kaydedilir?

ETBİS’e kayıt edilen hizmet sağlayıcı ve aracı hizmet sağlayıcılar kendilerine ilişkin olarak aşağıda belirtilen hususlarda bildirimde bulunur:

a) Tebligata elverişli KEP adresi.

b) Elektronik ticaretin türü.

c) Elektronik ticaret dışındaki ticari faaliyetleri.

ç) Elektronik ticaret ortamında sunulan mal ve hizmetlerin türü.

d) Elektronik ticaret ortamında sunulan ödeme yöntemleri.

e) Elektronik ticaret ortamında ikinci el malların satışa sunulup sunulmadığı ve satışa sunulan ikinci el malların türü.

f) 19/10/2005 tarihli ve 5411 sayılı Bankacılık Kanunu kapsamında faaliyet gösteren bankalar ile 20/6/2013 tarihli ve 6493 sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun kapsamında faaliyet gösteren ödeme ve elektronik para kuruluşlarından alınan hizmetlere ilişkin bilgiler.

g) Varsa (f) bendinde zikredilen kuruluşlar dışında ödeme hizmeti alınan kuruluşlardan alınan hizmetlere ilişkin bilgiler ile (f) bendinde zikredilen kuruluşların aracı olmadığı ödeme yöntemleri.

ğ) 11/6/2009 tarihli ve 27255 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Karayolu Taşıma Yönetmeliği uyarınca M türü yetki belgesi alan kargo ve lojistik işletmecilerinden alınan hizmetlere ilişkin bilgiler.

h) Hizmet alınan elektronik ticaret altyapı sağlayıcılarına ilişkin bilgiler.

ı) Kişisel verilerin ve müşteri bilgilerinin tutulduğu veri tabanlarının bulunduğu ülke ve adres bilgileri.

i) Elektronik ticaret ortamında sınır ötesi elektronik ticaret gerçekleştirilmesi halinde ülke ve ödeme yöntemi bazında bu ticaretin yıllık hacmi.

j) Bakanlıkça gerekli görülen diğer bilgiler.

Aracı Hizmet Sağlayıcı (E-Ticaret Pazaryeri) Üzerinden Satış Yapanların ETBİS’e Kaydı Zorunlu Mudur?

Yurt içindeki aracı hizmet sağlayıcılar üzerinden satış yapanların kayıt ve bildirim yükümlülüğü bulunmamaktadır.

Etbis Kaydı İçin Ticaret Odası Veya Esnaf Odasına Kaydolmak Zorunlu Mu?

ETBİS’e giriş için tacirler MERSİS’e, esnaf ve sanatkârlar ESBİS’e kaydolup daha sonra da ETBİS’de kayıt ve bildirim yükümlülüğü yerine getirilmesi gerekmektedir.