Hoş Geldin, Ziyaretçi!

E-ticaret Forumlarına erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üyeliği tamamen ücretsizdir.

ETBİS ile KAREKOD Site Doğrulama Dönemi Başladı

admin

e-Ticaret Forumları
Yönetici
Site Yetkilisi
Katılım
20 Nis 2020
Mesajlar
12
Tepkime puanı
3
Konum
İstanbul
Bakanlığın sitesinde yapmış olduğu açıklama aşağıda verilmiştir;

Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi'nde Karekod ve Site Doğrulama Dönemi Başladı


“Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi ve Bildirim Yükümlülükleri Hakkında Tebliğ” uyarınca kayıt ve bildirim yapılabilmesi, elektronik ticaret verilerinin toplanması ve bu verilerin işlenerek istatistiki bilgilerin üretilmesi amacıyla Bakanlığımız bünyesinde oluşturulan Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi (ETBİS) yenilenerek hizmete açılmıştır.

Elektronik ticaret faaliyetinde bulunan gerçek veya tüzel kişiler, faaliyete başlamadan önce ETBİS’e kayıt olacak ve faaliyette bulundukları internet sitesi, mobil site veya mobil uygulamaları Bakanlığımıza bildirecek. Bu sayede, e-ticaret yaptığını bildiren işletmeler kayıtlı hale gelecek ve e-ticaret işletmelerinin ulaşılabilir olmasına imkân sağlanacak ve kayıt dışılığın önüne geçilecektir.

Bu kapsamda, sistemimizin ilk açıldığı günden itibaren kayıt olan işletmelerimiz ile bundan sonra kayıt olacak işletmelerimiz "ETBİS'e Kayıt Ol" bölümünden talep edilen tüm bilgileri doldurduktan sonra site doğrulaması yapabilecek ve akabinde sistem tarafından oluşturulacak olan karekodu sitelerinin ilgili kısmına yerleştirebileceklerdir. Bu sayede vatandaşlarımız e-ticaret işletmelerine ait internet adresi, ticaret unvanı ve MERSİS numarası gibi bilgilere kolaylıkla erişebilecek olup işletmelerimiz de "Hakkında" bölümünde kendilerine ilişkin bilgileri vatandaşlarımız ile paylaşabileceklerdir.
 

Avukat

Premium ✔
Kurumsal Üye
Katılım
24 Nis 2020
Mesajlar
17
Tepkime puanı
10
ETBİS Kaydı olmayanlara beş bin Türk lirasından yirmi bin Türk lirasına kadar para cezası veriliyor. Bilginize :)
 

eticaret

Eticaret Forumları Yetkilisi
Moderatör
Katılım
23 Nis 2020
Mesajlar
74
Tepkime puanı
125
Etbis kaydı yapamayanlar varsa yazabilir, makul ücret karşılığında hallederiz :)