Hoş Geldin, Ziyaretçi!

E-ticaret Forumlarına erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üyeliği tamamen ücretsizdir.

E-Ticarete Yeni Başlamayı Düşünenlere Altın Tavsiyeler

eticaret

Eticaret Forumları Yetkilisi
Moderatör
Katılım
23 Nis 2020
Mesajlar
74
Tepkime puanı
110
tavsye.png

E-TİCARETE YENİ BAŞLAYANLAR VEYA BAŞLAMAYI DÜŞÜNENLERE ALTIN TAVSİYELER;

Şimdi arkadaşlar;

E-ticarette

1. Kendi siteniz üzerinden satış
2. Pazar yerlerinde satış (n11,gittigidiyor,hepsiburada, trendyol gibi..)
3. Sosyal Medyada Satış

Hepsinin eksi artıları var.

1- Sitenizden satıştaki artı komisyon vermemeniz oluyor. Kar oranı yüksek oluyor. Ancak şu dönemde bir siteyi insanlara duyurmak için harcayacağınız paraya değmez. Pazar yerlerinde satış yapıp bu vesileyle kendi sitenize insanları yönlendirebilirsiniz. Uzun vadede bir yatırım olur.

2- Pazar yerlerinin artıları çok fazla. Reklam ihtiyacınız yok ki bu çok büyük bir fark, kargo ücretiniz çok az bu da iyi ortalama %15 komisyona değer mi? Bence değer. Kendi siteniz için kargo anlaşması yapacaksınız, bankalara iyzico ile anlaşsanız bile komisyon vereceksiniz. %15 komisyonu reklam ve kargo fiyat farkı, banka anlaşmalarına sayarsanız bence mantıklı.

3-instagram, facebook, letgo… dan satma ise açıkçası en karlı olanı. Vergi ödemiyorsunuz. Şimdilik ilerde bunla ilgili düzenleme geliyor. Net karla satıyorsunuz. İyi bir takipçi sayınız ve takipçileriniz de gerçek şahıslarsa mantıklı tabi. Ancak para gelmeden mal göndermeyin sakın.

Bana sorarsanız;

Önce sosyal medyayla başlayın, sonra şirket kurup Pazar yerlerine girin. Sonra da kendi sitenizi ön plana atarsınız.

SORUNUZ VARSA İNSTAGRAMA DA YAZABİLİRSİNİZ.

İNSTAGRAM @temizalisveris Ali Bey