Hoş Geldin, Ziyaretçi!

E-ticaret Forumlarına erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üyeliği tamamen ücretsizdir.

E-TİCARETE FARKLI BAKIŞ

Musa AYYAYLA

Yeni Üye
Merhaba,

İçinde bulunduğumuz süreç nedeniyle yaşam şekillerinde olduğu gibi ticarette de ciddi bir değişim yaşanıyor. İnsanlar mecburen evlerine kapandı, iş yerlerini açamıyor, açanlar da pek iş yapamıyor müşteri olmadığından. Daha kötüsü ise çoğu kişi var olan işini kaybetti.
Hiçbir şey olmasa, her şey normal olsa bile maaşlı işlerde çalışırken her şey patronun iki dudağı arasında. Yani her an kapı önüne konabilirsiniz.

Peki, çözüm ne?
Günümüzde herkes akıllı telefon kullanıyor hatta yapılan araştırmalar; ülkemizde her bir kişinin günlük 4,5 saatini telefon ile geçirdiğini gösteriyor. Bu 4,5 saatin günlük 2 saatini akıllıca değerlendirerek dünya çapında yapılabilecek ticari projeleri incelemek ve bu projelerde yer almak yani
E-TİCARET
Burada da karşımıza değişik sıkıntılar ve çözüm önerileri çıkıyor.
Peki, nedir bunlar?
1.
Bilindiği üzere “hepsiburada, gittigidiyor, trendyol, n11, evrendenevarsa… gibi sektöre çok daha önce girmiş ve pastanın büyük bir dilimini ele geçirmiş firmalar var karşımızda.
Bu firmalar ne yapıyor?
Kısaca ve net olarak söylemek gerekirse internetin ve hızlı kargonun gücünü kullanarak ÜRETİCİ ile TÜKETİCİ yi buluşturuyor. Yani tüm arge, ürün tedariki, stok, bilimsel altyapı, vergi, muhasebe, fatura, teslimat, tahsilat… gibi tüm sorumlulukları size yükleyerek elindeki ürünü benim üzerimden sat ve bana % 8-12 aralığında komisyon ver, diyor.
Bu da e-ticarete soyunan ve bu alanda ticaret yapan kişileri ciddi anlamda yoruyor, riske atıyor. Web sitesi, üretim, reklam, müşteri memnuniyeti, kargo, iade gibi sıkıntılarla baş başa bırakıyor. Bundan dolayı ciddi anlamda para harcayıp hiçbir şey yapamayan bir sürü kişi var etrafımızda.
Bunun yanında sizin elinizdeki üründen bu sitelerde yüzlerce var yani rekabet çok güçlü. Bunun için de ciddi anlamda reklam, bilinirlik çalışması yapmanız lazım. Unutmayalım ki herkesin yaptığını yaparak FARKLI olamayız. Farklı olmak için de FARKLI şeyler yapmak gerekir.
2.
Tüm arge, ürün tedariki, stok, bilimsel altyapı, vergi, muhasebe, fatura, teslimat, tahsilat… gibi tüm sorumlulukları kendisi sağlayan, bizden sadece ÜRETİCİ ile TÜKETİCİYİ buluşturmamızı isteyen ve yapılan satıştan %25-30 civarında komisyon veren FİRMALARLA çalışmak,
Ayrıca ANLIK SATIŞ yerine geleceğe dönük NİŞ, ÖZEL ürünlerin TÜKETİM AĞINI KURMAK, belli bir aşamadan sonra da (Turkcell, Vodafone, Coca-Cola. ..gibi) PASİF gelire ulaşmak, daha az ZAMAN harcamak.
Peki, sizce de böyle mi?
Böyle ise tercihiniz hangi seçenek olurdu?