Hoş Geldin, Ziyaretçi!

E-ticaret Forumlarına erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üyeliği tamamen ücretsizdir.

E-Ticarete Başlangıç Yazı Dizisi 2

Theos

Yönetici
Site Yetkilisi
Katılım
21 Nis 2020
Mesajlar
123
Tepkime puanı
769
Konum
İstanbul
xml-api.png

Xml ve Api


Bu terimler yeni başlayanlara tuhaf gelebilir belki kullanıp adını bilmiyor olabilirsiniz.XML canlı bir sistemdir , E-Ticaretin güzel yanı elinizde olmayan ürünleri size satma imkanı vermesidir . O nedenle bu sistemleri sağlıklı kullanabilmek için anlaşma yaptığınız bayilik aldığınız firmalardan ürün sayısı resim veya açıklamaları tek tek almak ve yüklemek ve sonrası takip etmek inanin bir zulümdü.

Bu çıkan yazılımlarla sitelerde olan tüm ürünler www.ornekweb site.com.xml uzantılı sizler tarafından alınıp yazılım firmasından aldığınız yada open cart sitelere kategori bazlı tüm ürünleri aktarmak çok kolay bir hale geldi.Bayisi olduğunuz firma ürünü eksildiği zaman sizde de eksilmesi yeni gelen ürünler otomatik eklenmesi ve tek yerden kontrolü bir çok kolaylığı da getirdi.Bunu fırsat olarak görebilirsiniz ama aynı zamanda bir çokta size aynı şekilde çalışan rakiplerin çıkmasına olanak verdiği için bir yandan da dezavantaj olmaktadır.Aynı resimler aynı isimler aynı açıklamalar google tarafından kopya göründüğü için ana merkezi daha üste çıkararak kendi dev firmaların oluşmasını sağlamış olmaktasınız.

Bu kadar satıcı tarafından sitelerde ve pazaryerlerinde satışa sunulan aynı isim ve resimli ürünler size ilk başta kazançlı gelebilir ama alım yaptığınız ana firma bu kadar satışı görünce sizi saf dışı bırakması içten bile değil bu tür firmalar ve düşünceler bu iş hayatı boyunca hep olacak onun için kazandığınız müddetçe devam edip ters bir iş olduğunda işi öğrenen siz farklı bir ürün yelpazesi ile işe devam edeceksiniz.

Api sistemleri xml den sonra çıkan bir üst modeli düşünebilirsiniz. Burada xml i güncellemek için bazen manuel bazen otomatik saatli işlem yapılabilir ama api online çalışan bir güncelleme şeklidir.size müsaade edilen sitede bir alan ayrılır ve siz bu alanı o sitenin farklı bir alanına müdahale edemeden kendi yetkiniz dahilinde kullanabilirsiniz.

İşin özü şu xml ve api işinizi kolaylaştıran yazılımlar ama ne kadar kolay olursa o kadar piyasaya giren kişi sayısı fazla olacak aynı ürünlerde fiyatı kırarak kazancı düşürerek rekabet yaparak ne siz nede diğer satıcılara para kazandıramayacağınız kesin burada kazanan iki kesim var sizin xml ve mal aldığınız toptancı ve malzemeyi alan müşteri o nedenle ucuza satıp sürümden kazanmak çok mantıklı değil bence bu piyasada . Bu xml veren firmaları da google amcaya sorarak bulma şansınız mümkün bazıları ücretli bazıları ücretsiz temin edilecek yerler karar sizin .

Kolay gelsin Ihsan Güçtekin

@pazarini

3. Yazı Dizisini okumak için;

 
Son düzenleme: