Hoş Geldin, Ziyaretçi!

E-ticaret Forumlarına erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üyeliği tamamen ücretsizdir.

E-Ticarete Başlangıç Yazı Dizisi 1

Theos

Yönetici
Site Yetkilisi
Katılım
21 Nis 2020
Mesajlar
130
Tepkime puanı
817
Konum
İstanbul
baslangic-1.jpeg

E-Ticarete Başlangıç

E ticaret en basit anlatımla internet ortamında ticaret yapmak demektedir. Teknolojik gelişmelerin artması ve internet kullanımının yayılmasıyla beraber elektronik ticaret büyük bir önem kazanmıştır. Ve bu nedenlerden ötürü bu pazar her geçen gün daha da büyümektedir. Bu pazarda yer almak için büyük bir marka olmaya gerek yoktur, büyük küçük her marka küçük maliyetlerle elektronik ticaret yapabilmektedir.

Şunu aklınızdan çıkarmamanız gerekiyor bu ticaret türe yalnız başına yapılacak büyük bir iştir kesinlikle ek iş olarak yapılacak bir iş değildir.İşi ciddiye alan ve yatırım yapan herkes para kazanır. Bu işe başlarken iyi bir Pazar araştırması şarttır.Satılacak ürünün kategorisi kazanç oranları piyasadaki talep temin yolları hepsini gözden geçirmek gerekiyor.

E-Ticaret kesinlikle ucuz bir iş değildir süresi de sizin sabrınızla doğru orantılıdır.Bu işe başlarken verdiğiniz sadece site parası değil onun yanında tasarım ,reklam,ürün tedarik ücretleri çok önemli bir tutmaktadır. Çünkü satılan ürün eğer kendi sitenizde ise ertesi gün en kısası eğer pazaryerlerinde satıyorsanız 15-30-45 gün hatta 2 ayı bulan ödemelerde geri döneceğini hesaplarsanız bu ürünleri temin etmek için mutlak bir sermayeye ihtiyaç olacaktır.

Başlangıç için ufak hesaplarla değil gidecek tüm giderleri hesaplayarak başlamak gereklidir. Bana göre başlangıçta yapacağınız masraf sizin işe ne kadar ciddi baktığınızı gösterecektir.bizim önerimiz başlangıç için gerekli işlemler şöyle sıralanabilir.

1-Muhasebe programı (Mutlaka E-Ticaret Sitesi ile entegre olması)

2-E-Ticaret siteniz (Mutlaka Pazaryerleri ile entegre olması)

3-Türkçe karakter olmayan kısa bir domain

4-Mutlaka almanız gereken bir işlem de marka oluşturmanız (tpe den oluşturma şansınız olur )

Bu şekilde başlanan iş sizi büyük bir hamallıktan kurtarır. Muhasebe yazılımına girilen stoklu ürünler entegre sayesinde E-ticaret sitenize otomatik olarak yüklenir ve ikinci bir işlemden kolayca kurtulmuş olursunuz.

Bu işe başlarken ayıracağınız zaman ayırabileceğiniz sermaye ve gösterebileceğiniz sabırla bir yerlere gelmemeniz imkânsızdır.

Ihsan Güçtekin @pazarini

2. Yazı Dizisini okumak için;

 
Son düzenleme: