Hoş Geldin, Ziyaretçi!

E-ticaret Forumlarına erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üyeliği tamamen ücretsizdir.

E-ticarete başlamadan önce yapılması gerekenler

E-ticaret Haberleri, E-ticaret Sektörü, E-ticaret duyuruları için ecommag.net'i ziyaret edebilirsiniz.

EF Yazılım

Premium
Silver Üye
Katılım
23 Nis 2020
Mesajlar
23
Tepkime puanı
8
Öncelikle 2 şeyi yapmak gerekiyor.

1- E-Ticaret hakkında iyi bir eğitim almak (Udemy üzerinde ücretsiz Mehmet Tek videolarıyla başlayabilirsiniz.)

2-Satmayı düşündüğünüz ürünlerle ilgili Pazar araştırmaları yapmak gerekiyor.

Malı kaçtan alacak kaça satacaksınız.

Kargo, komisyon, vergi hesaplamalarını iyi yapmak lazım. Çünkü burası kurtlar sofrası bazen bakarsınız toptancının elinden aldığınız fiyattan daha ucuza ücretsiz kargoyla satış yapılıyor.

3-xml ile bir firmayla anlaştınız diyelim.

Çok güzel. O firmanın tüm işlemlerini düzgün yaptığınızdan emin olmalısınız. Barkodlu satış yapanlarda bile bazen ürünler stoktan düşürülmemiş olup siz sorun yaşayabiliyorsunuz.

Bu yüzden çalışacağınız firmalarla sürekli dirsek temasında olmalısınız. Düzgün çalışan firmalarla xml ile çalışmak tadına doyum olmayacak bir ticarettir. İki taraf ta karlı olur.

XML ile ürün çekmek iyi bir bilgisayar bilgisi gerektiriyor. Becerebilirseniz çok güzel ama bunu yapan piyasada bir çok entegrasyon firmaları mevcuttur. Tabi hepsi ücretli çalışıyor. Onlarla irtibata geçebilirsiniz.

Xml entegrasyonu düzgün kurulduğunda zaten aynı hesaba girdiğiniz için bir sorun yaşamazsınız. Çalıştığınız yer güncelliyorsa yani barkodlu çalışıyorsa hiçbir sorun yaşanmaz.

E-Ticarette stoksuz veya xml ile çalışıyorsanız en büyük risk;

Sizin satışa koyduğunuz ürünün stoklarda kalmaması durumudur. Bu durum sizin platformlarda puan kaybetmenize sebep olur ki hiç tavsiye etmiyoruz. En az 3 ay leke olarak kalır.

Bu duruma düşerseniz 2 yol var;
1-ürünü daha pahalıya bile bulursanız alın gönderin.
2-alıcıyla iletişime geçip siparişi reddettirin. Bu da platforma göre değişir. N11de puan riskini barındırır.Kaynak; Ali Bey, İNSTAGRAM @temizalisveris

baslarken.jpg
 

E-ticaret Haberleri, E-ticaret Sektörü, E-ticaret duyuruları için ecommag.net'i ziyaret edebilirsiniz.